Teeme koos maakerale ringi peale!

  1. Ekvatoriaalne ümbermõõt:
    • Maa ekvatoriaalne ümbermõõt on täpselt 40 075 kilomeetrit. See on mõõdetud ümber Maa kõige laiemas osas, mis on ekvaatori piirkond.
  2. Geodeetiline mõõtmine:
    • See väärtus on saadud läbi geodeetiliste mõõtmiste ja satelliitide abil, mis võimaldavad väga täpseid Maa mõõtmeid. Maa kuju ei ole täpselt sfääriline, vaid pigem ellipsoid, mille ekvatoriaalne ümbermõõt on suurem kui polaarne ümbermõõt.
  3. Referentsväärtus:
    • 40 075 kilomeetrit on sageli kasutatav referentsväärtus, mida kasutatakse paljudes teaduslikes ja hariduslikes kontekstides, kui räägitakse Maa suurusest ja mõõtmetest.
  4. Mõju kliimale ja ajavöönditele:
    • Maa ekvatoriaalne ümbermõõt ja pöörlemine selle ümber põhjustavad erinevaid kliimavööndeid ja ajavööndite süsteemi. Ekvatori piirkondades on päeva ja öö pikkus üsna ühtlane läbi aasta.
  5. Navigatsioon ja kaardistamine:
    • Ekvatoriaalse ümbermõõdu teadmine on oluline navigatsioonis ja kaardistamises. GPS-süsteemid ja muud satelliitpõhised navigatsioonisüsteemid kasutavad neid väärtusi täpse asukoha määramiseks.
  6. Kilomeetriline võrdsus:
    • Kui joonistada sirgjoon ümber ekvaatori, oleks see ringjoon ligikaudu 40 075 kilomeetrit pikk. See võrdub umbes 24 901 miiliga.
  7. Gravitatsioon ja pöörlemiskiirus:
    • Maa ekvatoriaalne pöörlemiskiirus on umbes 1670 kilomeetrit tunnis. See kiirus mõjutab gravitatsioonijõudu, mis on ekvaatori lähedal veidi väiksem kui pooluste juures.

Need faktid annavad selge ülevaate Maa ekvatoriaalse ümbermõõdu olulisusest ja selle mõjust mitmesugustele Maa omadustele ja inimtegevustele.

Kui 5000 last võtavad ette matka ümber maakera, jagades ühiselt 40 075 kilomeetrit, peaks igaüks meist läbima 8 kilomeetrit. Keskmise sammu pikkusega 0,75 meetrit teeks iga laps umbes 10 687 sammu, kokku 53 435 000 sammu. Matka läbimiseks kuluks igal lapsel umbes 1 tund ja 40 minutit, kõndides kiirusega 5 km/h.

TEEME ÄRA! 🌟